Co i za ile oferują biura coworkingowe?

Miejsce pracy jako usługa to trend ostatnich kilku lat. Chodzi tutaj między innymi o coworking, czyli użytkowanie współdzielonych biur. Z takiej opcji korzystają mikroprzedsiębiorstwa, freelancerzy, start-upy, czy też przedstawiciele wolnych zawodów. Jednak zalety pracy w tego przestrzeni doceniają także duże firmy i korporacje. Dlaczego?

Przede wszystkim jest to wygodne miejsce do pracy. Jednak nie tylko. Oczywiście każde takie pomieszczenie oferuje wyposażenie takie jak: meble (biurka, szafki, szafy), ale też różnego rodzaju sprzęty (drukarka, skaner, kopiarka, niszczarka itd.), a także dobrze zaopatrzone zaplecze socjalne (w tym kuchnię). Oprócz biurek i krzeseł ważne stają się tutaj jednak również usługi towarzyszące, to znaczy: strefy relaksu, sale konferencyjne do spotkań z klientami, a nawet dogodne miejsca parkingowe. Niezbędnym wymogiem w każdym takim biurze jest również klimatyzacja, dzięki której można dowolnie regulować temperaturę panującą w pomieszczeniu – w zależności od aktualnej pory roku. Ważną funkcją biura coworkingowego jest również budowanie społeczności. Można tam bowiem nawiązywać nowe kontakty, często w takich miejscach organizowane są też różnego rodzaju eventy lub spotkania networkingowe. Biuro coworkingowe, oferuje wynajęcie indywidualnych biurek na określoną liczbę godzin czy dni, ale też np. abonament na cały miesiąc. Klient kupuje jednak nie tylko miejsce do pracy, ale też wszystkie związane z tym udogodnienia (sprzątanie, dostęp do kuchni i sprzętów, a także sal konferencyjnych). Ceny w poszczególnych miastach są do siebie dość zbliżone. Wynajem biurka na jeden dzień pracy to cena wahająca się między 35 a 77 złotymi. Natomiast abonament na cały miesiąc można wykupić w cenie od 250 do 750 złotych. W przypadku Biznes Zone ceny zaczynają się od 250 zł za miesiąc, a dodatkowo oprócz standardowych udogodnień daje dostęp do całego ekosystemu usług, takich jak inkubacja, preinkubacja biznesu, faktoring, giełda zleceń, porady prawne, porady i usługi marketingowe, IT i wiele innych.

Zalety biura coworkinowego

Bardzo dobrą opcją jest ta, że wiele biur, zanim opłaci się w nich cały miesiąc pozwala często na skorzystanie z darmowego dnia testowego. Inną opcją jest też wykupienie godziny używania biurka (co kosztuje od 7 do 40 zł). Dzięki temu można sprawdzić czy taki sposób pracy jest dla danej osoby odpowiedni. Kolejnymi zaletami skorzystania z oferty takiego biura są:

  • elastyczne i krótkoterminowe umowy najmu,
  • możliwość skorzystania z biura w różnych lokalizacjach,
  • samodzielne decyzje o tym ile godzin i w jakie dni będzie się korzystać z opcji coworkingu,
  • włączenie wszystkich rzeczy i usług w jedną, stałą opłatę,
  • oszczędność wynikająca z ograniczenia wydatków na wynajęcie własnego biura, co w przypadku mniejszych przedsiębiorców mogłoby generować naprawdę wysokie sumy (rachunki, recepcja, itd.),
  • możliwość, by biuro stało się miejscem wymiany doświadczeń, pomysłów osób z różnych branż (pracujące w danym miejscu osoby zaczynają tworzyć swoistą społeczność),
  • możliwość skorzystania z usługi wirtualnego biura, czyli udostępnienia biura coworkingowego do rejestracji działalności gospodarczej.
    Jak więc widać, praca w tego typu biurach ma wiele korzyści i nie są one związane jedynie z oszczędnościami.