Dlaczego warto wybrać coworking?

Wiele osób zatrudnionych na etacie, marzy o pracy w zaciszu własnego domu, dostrzegając jedynie same zalety takiego sposobu zarobkowania. Rzeczywiście, wykonywania obowiązków zawodowych z własnego mieszkania ma wiele zalet. Ci, którzy jednak pracują w ten sposób, doskonale rozumieją, że na dłuższą metę, staje się to męczące i osłabia możliwości zarówno twórcze, jak i wydajnościowe. To właśnie ten fakt sprawia, że coraz bardziej modny staje się model pracy określany jako coworking. Czym jest i jakie są jego zalety?

Czym jest coworking?

Coworking to model samodzielnej, a jednocześnie wspólnej pracy. Jest on adresowany do osób, które wykonują swoje obowiązki zawodowe z domu, w którym nie mogą znaleźć inspiracji, motywacji lub ich pomieszczenie nie jest przystosowane do pracy zawodowej. Coworking to nic innego jak wynajmowanie profesjonalnej przestrzeni biurowej, w której znajdziemy dostęp do wszystkich potrzebnych urządzeń biurowych, mebli, będziemy mogli skorzystać z open space, jak i wydzielonej jednoosobowej przestrzeni biurowej. Coworking umożliwia spokojną i indywidualną pracę, wykonywaną w bliskim otoczeniu innych osób.

Jakie są plusy pracy w coworkingu?

Dzięki coworkingowi osoba pracująca samodzielnie zyskuje w pełni profesjonalne i przystosowane do pracy biurowej pomieszczenie, wyposażone w niezbędny sprzęt. Jednocześnie, pracownik dalej pozostaje niezależny i elastyczny, z wynajmowanych pomieszczeń biurowych korzysta jedynie wtedy, kiedy chce, kiedy zachodzi taka potrzeba. Jednak nie to stanowi o prawdziwej sile tego modelu wykonywania pracy. Samodzielna praca w towarzystwie innych ludzi, czyniona w profesjonalnych pomieszczeniach, to przede wszystkim możliwość poznania nowych osób. Wiele z nich to przedsiębiorcy prowadzący swój własny biznes, inni mogą być freelancerami. Stwarza to możliwość zaciągnięcia nowych kontaktów, wymiany poglądów dotyczących spojrzenia na swoje przedsiębiorstwo czy rodzaj wykonywanej pracy. Stanowi to obustronną, wspólną szansę na rozszerzenie swoich horyzontów, idei dotyczących przyszłości biznesu i pomysłów, które mogą znacznie usprawnić efekty wykonywanej pracy. Stworzenie siatki nowych kontaktów, to także możliwość znalezienia potencjalnych kontrahentów i rozszerzenia swojej działalności. Pracownik korzystający z coworkingu jest w stałym kontakcie z ludźmi z różnych branż.

Możliwości skupienia się

Najwięcej dyskusji związanych z modelem pracy wykonywaj z wynajętej powierzchni biurowej, wywiązuje się kontekście możliwości skupienia. Rzeczywiście, coworking może być modelem pracy, który nie będzie odpowiadał niektórym osobom, które cechuje nieśmiałość lub mają zaburzone możliwości skupiana się w czyimś towarzystwie. Jednak to, co dla niektórych stanowi problem, dla innych jest wręcz pozytywem. Spotkanie się z innymi ludźmi, wymiana pomysłów i poglądów, samo odczuwanie atmosfery aktywnej pracy, pozwala na lepszą koncentracją, aktywizuje pokłady kreatywności. Dużym plusem jest fakt, że coworking stwarza także możliwość wynajęcia samodzielnego, zamykanego biura, co sprawi, że nawet i osoby mające kłopot ze skupieniem się, będą mogły korzystać z tego modelu.